Kulttuurinen nuorisotyö


Kulttuuritehdas Vernissan taidetoiminta avautuu kesäkuun alussa. Tiloissa järjestetään Nuorisopalveluiden taideleiri 1.-5.6. sekä Tikkurilan Teatteri- ja SIrkuskoulun taideleiri 8.-12.6. Vantaan poikateatteri aloittaa toimintansa ja pitää keväällä peruuntuneet esitykset Vernissan salissa 14.-16.6. Esityksiin on rajoitetulle yleisölle vapaa pääsy.


Kulttuuritapahtumien striimaus Vantaa-kanavalla sekä Keikalla.fi -kanavalla jatkuu kesäaikana. Peruuntuneille tapahtumille, klubitoiminnalle ja teatteriesityksille on etsitty korvaavia esitysaikoja syksylle.

Päivitämme tietoja Vernissan nettisivuilla, Facebookissa ja Instagramissa.

FB: Kulttuuritehdas Vernissa
IG: vernissakulttuuri
kulttuuritehdasvernissa.fi

Kulttuurisen nuorisotyön poikkeusajan työmuotoja tarjotaan edelleen myös verkkoalustoilla. Art4All –hanke jatkaa verkkotoimintana.

Kulttuuritehdas Vernissa on Vantaan kulttuurisen nuorisotyön keskus

Animaatiopajat

Vernissan animaatiopajoissa nuoret pääsevät tutustumaan elokuvantekoon monipuolisesti ja myös kokeilemaan oman elokuvan tekoa. Maksumattomissa pajoissa syntyy palkittuja animaatioita ja elokuvia vuosittain.

Esiintymislavalla

Vernissan esiintymislavalla nähdään niin aloittelevia kuin tunnettuja muusikoita, teatteri- ja tanssiesityksiä ja muita esittävän taiteen tapahtumia. Talossa on myös nuorten käyttöön tarkoitettuja bänditiloja.

Järjestötoimintaa

Vernissassa toimivat myös Tikkurilan teatteri ry sekä Vantaan elävän musiikin yhdistys VELMU ry. Tikkurilan teatteri tarjoaa taiteen perusopetusta teatteri- ja sirkustaiteessa ja VELMU ry järjestää kuukausittain erilaisia klubitapahtumia.

Yhteystiedot

Tikkurilantie 36, 01300 Vantaa

Vernissan toimisto: Vesa Peipinen, kulttuurisen nuorisotyön suunnittelija, 040 861 0793, vesa.peipinen@vantaa.fi

Piia Varpiola, projektikoordinaattori (Art4All -hanke), 043 827 2785, piia.varpiola@vantaa.fi

Kahvi Charlotta Vernissa: p. 044 244 7599 vernissa@kahvicharlotta.com

Sali ja tekniikka:

Vernissasali 043 8250052

Timo Itkonen, käyttömestari: timo.itkonen@vantaa.fi

Edward ”Ted” Leonard, valomestari: edward.leonard@vantaa.fi

Tomi Siren, näyttämöjärjestäjä: tomi.siren@vantaa.fi

Animaatioasema

Tuomas Heimala, taideohjaaja: 050 314 6388, tuomas.heimala@vantaa.fi

Tikkurilan Teatteri/Tikkurilan Teatteri- ja Sirkuskoulu

Aino Järvi-Eskola, tuotantokoordinaattori: 044 013 0086, aino.jarvi-eskola@tikkurilanteatteri.fi

Leena Tiuri, hallintopäällikkö: 050 566 8646, leena.tiuri@tikkurilanteatteri.fi

Carita Välitalo, teatterinjohtaja-rehtori: 0400 731 276 carita.valitalo@tikkurilanteatteri.fi

Velmu ry

Tommi Ouvinen, toiminnanjohtaja: 040 520 9855 (arkisin klo 9-17), tommi.ouvinen@velmu.net

Keikat: info@velmu.net

Suomen Unima ry

Jaana Lallukka, kulttuurituottaja: puh. 046 8114024 unimafinland@gmail.com

Revolver-studio

Asko Ahonen: 041 5142409, asko.ahonen@revolverstudio.fi

facebook instagram youtube