Nuorten ja nuorten aikuisten palvelut yhteystietoineen poikkeusolojen aikana

NUORTEN PALVELUT

Alueellinen nuorisotyö

Nuorisotilat ovat suljettuna 18.3. alkaen. Kaikki nuorisotyöntekijät jatkavat kuitenkin työskentelyä ja toimintaa keskitetään jalkautuvaan nuorisotyöhön. Tämän lisäksi tehdään laajamittaista digitaalista nuorisotyötä somessa ja verkossa.

Alueellisessa nuorisotyössä kohdataan nuoria Nuorten Vantaan ja Tikkurilan pelitalon Discord -kanavilla. Osaa työntekijöistä on pyydetty myös koulujen puolesta kohtaamaan nuoria koulujen omille Discord kanaville. Alueellinen nuorisotyö tulee käyttämään myös nuorten kohtaamiseen ja auttamiseen Netarin ja Sekasin-chatin keskustelukanavia.

Nyt on jo käytössä sosiaalisen median kanavia kuten WhatsApp -keskustelut ja -puhelut, Instagram ja sen livelähetykset sekä Snapchat. Tiktokin ja Instagramin kautta työntekijät pitävät yhteyttä nuoriin kevyemmissä vapaa-ajan asioissa. Näillä kanavilla nuoria pyritään aktivoimaan mm. liikunnallisten haasteiden ja harrastetoiminnan kautta.

  • Vantaan nuorisopalveluiden Discord -chatti: Discord.gg/HhVjBy7
  • Tikkurilan pelitalon Discord: Discord.gg/RzxBfas
  • Discord kanavien aukioloajat: Ma-to 17-20, pe 19-22. Täällä voi jutella tai muuten vain hengailla sekä puuhastella porukalla. Mukana aina nuorisotyöntekijä.
  • Tikkurilan pelitalo myös striimaa osoitteeseen twitch.tv/tiksipelitalo

Nuorisotilojen nettisivuilta löytyy tarkemmat yhteystiedot työntekijöihin ja viikkoaikataulut.

Hakunilan alue: Hakunila, Kolohonka, Länsimäki
Korso-Koivukylän alue: Havukoski, Korso, Mikkola ja Nikinmäki-Nupe
Länsi-Vantaan alue: Myyrmäki, Martinlaakso ja Pähkinärinne
Tikkurilan alue: Hiekkaharju, Tikkurila ja Pelitalo
Aviapolis-Kivistön alue: Pakkala ja Kannisto

Jalkautuva nuorisotyö

Jalkautuvaa nuorisotyötä tehdään tehostetusti koko Vantaalla. NTR - Nuorisotyö raiteilla –jalkautuvaa nuorisotyötä tehdään myös tuttuun tapaan. Toimintaa koordinoi Arja Lehikoski p. 053 826 6922

Kulttuurinen nuorisotyö

Kulttuuritehdas Vernissan taidetoiminta on toistaiseksi keskeytetty. Peruuntuneille tapahtumille, klubeille ja teatteriesityksille etsitään korvaavia esitysaikoja syksylle. Päivitämme tietoja Vernissan nettisivuilla, Facebookissa ja Instagramissa.

FB: Kulttuuritehdas Vernissa
IG: vernissakulttuuri
kulttuuritehdasvernissa.fi

Kulttuurisen nuorisotyön poikkeusajan työmuotoja suunnitellaan parhaillaan. Osa suunnitellusta taidetoiminnasta siirtyy kesään ja syksyyn, mutta taidesisältöjä tarjotaan myös erilaisilla verkkoalustoilla.

Seuraa kulttuurisen nuorisotyön kanavia Instagramissa:
@art4all.vantaa
@animaatioasema
@videotaidepaja

Yhteydenotot:

vesa.peipinen@vantaa.fi, 0408610793 (Vernissa)
piia.varpiola@vantaa.fi, 0438272785 (Art 4 All – hanke)
tuomas.heimala@vantaa.fi, 0503146388 (Animaatioasema)
tuomas.narva@vantaa.fi, 0401867362 (Videotaidepaja, Vernissan studio)

Varian erityisnuorisotyö

Varian erityisnuorisotyöntekijät eli erkkarit työskentelevät pääsääntöisesti etänä ja ovat opiskelijoiden apuna ja tukena mieltä askarruttavissa asioissa. Voit ottaa yhteyttä oman koulusi erkkariin soittamalla tai laittamalla viestiä/WhatsAppia. Voit seurata toimintaa ja ottaa yhteyttä myös Instagramin kautta @varian_erityisnuorisotyo tai Discordissa @varianerkkarit (discord.gg/zMWEJBE)

Erkkarit Discordissa:
ma-to klo 9-11 & 12-15
pe klo 9-11 & 12-14

Somen kautta voit osallistua myös seuraaviin ohjelmiin:
Läksyjelppi IG-live ja Discord ti klo 14-14:30 & to klo 14-14:30
Keskiviikkokahvit IG-live ke klo 11-11:30
Perjantaispessu IG-livessä ja Insta-storyssa pe ~ kellonaika ilmoitetaan viikon aikana!

Erkkareiden yhteystiedot:
Myyrmäki: Ida (ICT-, sähkö-, elintarvikeala) 040 355 3453 & Paula (turva-, matkailu- ja sosiaali- ja terveysala) 040 353 5039
Aviapolis: Essi (autoala) 040 359 3862 & Visa (logistiikka- ja kuljetusala) 050 312 4499
Hiekkaharju: Masa (rakennus-, kiinteistö- ja puhtaanapitoala) 040 779 6245, Minna (hius ja kauneudenhoito-, ravitsemis- ja media-ala) 040 357 8553 & Jenni (hius ja kauneudenhoito-, ravitsemis- ja media-ala) 040 052 7044
Koivukylä: Ennileena (sosiaali- ja terveysala) 040 626 6476 & Joni (sosiaali- ja terveysala) 040 564 7699

NUORTEN AIKUISTEN PALVELUT

Yli 18-vuotiaiden harrastustoiminta

Päivittyvät tiedot löytyvät osoitteesta www.bit.ly/vapaa-aikanuoretaikuiset. Työntekijät tavoittaa Instagramista @nuoretaikuisetvantaa ja Discordissa https://discord.gg/AggvR6e.

Nuorten aikuisten olohuone tiistaisin Discord-kanavalla klo 15-18.

Nuorten työpajat

Nuorten työpajat palvelevat virtuaalisesti klo 9 – 15 välillä. Nuorten työpajat on tarkoitettu jo toiminnassa mukana oleville nuorille. Työpajoille hakeutumisesta voi tiedustella starttitiimiltä starttitiimi@vantaa.fi tai nuorisoneuvojilta:

Tuija Heikkilä, tuija.heikkila@vantaa.fi. p. 050 303 4778
Henna Utkan, henna.utkan@vantaa fi, p. 040 059 1626
Erityisopettaja 8 – 15 Tarmo Vuolli p. 050 3121 697 tai tarmo.vuolli@eduvantaa.fi

Keittiöpaja:
keittiopaja@vantaa.fi
Eeva Kuikka p. 040 748 9579, eeva.kuikka@vantaa.fi
Elina Tuuri p. 043 826 6556, elina.tuuri@vantaa.fi
Natasja Blomerus 0401931961 natasja.blomerus@vantaa.fi

Kulttuuripaja:
kulttuuripaja@vantaa.fi
Matti Kärki p. 050 303 0472, matti.karki@vantaa.fi
Karina Lujan 040 561 7120, karina.lujan@vantaa.fi
Irina Hämäläinen 040 845 0003, irina.hamalainen@vantaa.fi

Kädentaitopaja:
Kadentaitopaja@vantaa.fi
Lena Eklund, p. 0400 760 829, lena.eklund@vantaa.fi
Mari Helanen, p. 050 302 6105, mari.helanen@vantaa.fi
Jennika Eskola, p. 050 303 8796, jennika.eskola@vantaa.fi

Liikuntapaja:
liikuntapaja@vantaa.fi
Pekka Meuronen, p. 050 302 4196, pekka.meuronen@vantaa.fi

Kodinkunnostuspaja:
kodinkunnostuspaja@vantaa.fi
Selja Anonen, p. 040 867 6822, selja.anonen@vantaa.fi
Kaija Kopra, p. 043 825 0856, kaija.kopra@vantaa.fi
Tuukka Haapanen

Etsivä nuorisotyö

Etsivät tavoittaa monista eri kanavista tällä hetkellä. Olemme tavoitettavissa pääsääntöisesti klo 9 – 16 välisenä aikana. Kipinäryhmä toimii 8 – 15.30 välillä. Etsivän sairaanhoitaja tavoitettavissa ma ja to klo 8 – 16 ja ti ja ke klo 10 – 16 sekä perjantaisin klo 8 – 14. Myös asiakaspuhelin on käytössä eli 050 312 4372.

Facebook: Anni Kipinä, Hannele Kipinä, Olga Kipinä, Henri Kipinä ja Niina Kipinä
Puhelin: Anni 043 825 3378, Hannele 050 314 6389, Olga 050 312 1744, Henri 043 825 3379 ja Niina 050 312 5622
Telegram: VantaanENT
Sähköposti: etsivanuoriostyo@vantaa.fi
Discordissa: HenriKipinä#0600, Vantaanetsivänuoriostyö_jarkko#7108
Instagram: @vantaanetsivat ja @henrikipina

Kipinäryhmä

Kipinäryhmän etsivät toimivat etänä 13.4. asti. Kipinäryhmä toimii zoomin ja whatsappin kautta. Kipinäryhmän etsivät tavoittaa puhelimitse ja whatsapilla.

Riikka Hellman, p. 050 314 6390, riikka.hellman@vantaa.fi, Instagram: @riikkakipina, Facebook: riikka etsiva, nuorisotyö kipinäryhmä
Sheela Ranta-Aho, p. 040 042 7714, sheela.ranta-aho@vantaa.fi, Instagram: @sheelakipina
Nelli Junttila, p. 040 779 5627, nelli.junttila@vantaa.fi, Instagram: @nelli.kipina

  • Julkaistu: 20.03.2020
  • Päivitetty: 26.03.2020

facebook instagram youtube