Yhteystiedot

Martinlaakson lukio
PL 2513, 01030 Vantaan kaupunki
Käyntiosoite Martinlaaksontie 36, 01620 VANTAA
Hallinto ja opiskeluhuollon henkilöstö
Rehtori Salme Sulander salme.sulander@vantaa.fi +358 43 825 7199
Vararehtori, apulaisrehtori Terhi Bergman terhi.bergman@eduvantaa.fi +358 50 412 8173
Lukiosihteeri Arja Lohtander arja.lohtander@vantaa.fi +358 40 537 4709
Opinto-ohjaaja Sari Heiskanen sari.h.heiskanen@vantaa.fi +358 43 824 8947
Opinto-ohjaaja Minna Yli-Tuina minna.yli-tuina@vantaa.fi +358 43 824 8948
Mercuria-talon neuvonta Jari Vihanne jari.vihanne@mercuria.fi +358 9 895581
Opiskelijaravintola Fazer Amica mercuria@amica.fi
Terveydenhoitaja (lukio) Minna Leutonen minna.leutonen@vantaa.fi +358 43 825 9924
Terveydenhoitaja Silja Apilainen silja.apilainen@vantaa.fi +358 40 823 8980
Psykologi
(lukio)
Anni Hirsaho anni.hirsaho@vantaa.fi +358 43 825 9708 ke-to
Erityisopettaja (torstaisin) Heli Hakala heli.hakala@vantaa.fi +358 50 312 4484 to
Kuraattori Johanna Saarela johanna.saarela@vantaa.fi +358 43 826 6106
Hammashoidon ajanvaraus 09 839 35300

Opettajat 2019-2020 etunimi.sukunimi@eduvantaa.fi
Anttila Anne-Mari ra, ru
Bergman Terhi ru apulais- ja vararehtori
Groschup Heli ku, dt OPKH:n ohjaava opettaja
Haaksiluoto Sinikka hi, fi ro 18B
Hackman Satu ru ro 17C
Harkio Noora en, ra, ru
Heinilä Iina äi, s2 ro 18D
Heiskanen Sari opo 19CD, 18CDE, 17CDE, 164:t
sari.h.heiskanen@vantaa.fi
Huhtilainen Leena en
Huttunen Annukka en ro 18A
Juhala Satu ma, tvt opiskelijoiden wilma-tunnukset
Karhu Tiina bi, ge, te ro 17E
Korja Ullariikka bi, ge, te ro 19E
Korteniemi Antti ue, ps, yh 17B
Kuivalainen Päivi-Maria en, sa
Kuusniemi Sari äi 19D
Köngäs Hannu tvt
Köngäs Marisa es, ita marisa.kongas@mercuria.fi
Latva Jarno ma, fy 19A
Lehtamo Sanna fy virkavapaalla
Lento Taina ve opetus Vaskivuoren lukiossa
Liljeblad Mia ma, fy ro 18C
Lommi Henri ma, fy
Nevalainen Anssi li, te ro 17A
Noras Tuulikki äi, s2
Paljakka Laura ps, ue, et ro 17D, Sumppiksen yhteysopettaja
Parvinen Johanna ma 18E
Pohtola Taru en, sa 19B
Ryynänen Päivi li paivi.ryynanen@mercuria.fi
Salo Klaus ke
Savia Markku hi, yh ro 19C
Sulander Salme ru, yrittäjyys rehtori
Suomi Heli-Maria mu, dt
Vatanen Sanni ma, tvt
Yli-Tuina Minna opo 19ABE, 18AB, 17AB, 164:t

Opiskelijakunnan hallitus 2019

Puheenjohtaja: Vilppu Viinikainen

Varapuheenjohtaja: Enni Pirilä

Sihteerit: Milla Rajala ja Tara Jormanainen

Tiedottajat: Saku Kosunen

Rahastonhoitaja: Genhui Huang

Isäntä ja emäntä: Elsa Markkanen, Niko Pitkänen

Ohjaava opettaja: Heli Groschup


Opiskelijakunnan hallituksen toimintasuunnitelma ja tavoitteet lukuvuodelle 2019-2020:

Opiskelijakunnan hallitus on mukana päättämässä koulun asioista sekä toimii opiskelijoiden edunvalvojana.

OPKH järjestää erilaisia tapahtumia ja kahvituksia ympäri vuoden, tekee aloitteita kouluviihtyvyyden hyväksi, osallistuu koulun tiimityöhön sekä edustaa lukiotamme erilaisissa tilaisuuksissa.

Lukion opiskelijat ovat aina tervetulleita mukaan opiskelijakunnan hallituksen toimintaan, myös lukuvuoden aikana. Hallitus kokoustaa tiistaisin klo 14.45.

Opiskelijakunnan ohjaavana opettajana toimii heli.groschup (heli.groschup@eduvantaa.fi)

Sähköpostiosoite: martsari.opiskelijakunta@gmail.com

‍Liikenneyhteydet:

Lukiomme sijaitsee hyvien kulkuyhteyksien varrella.

Kehärata: Martinlaakson asema P- ja I-junilla (esim. Helsingistä 21 min). Asemalta koululle viiden minuutin kävelymatka.

Bussit Vantaalta: 335, 575 ja 571

Bussit Espoosta: 565, 510 (Martinlaakson asemalle)

Bussit Nurmijärveltä: 934

(lisäksi bussit Hämeenlinnan väylän pysäkille 485, 486, 487, 490, 491, 492,495)

Nurmijärven suunnasta myös bussi + junayhteys kätevä. Vaihto junaan Kivistön asemalla.
Tai bussilla Hämeenlinnan väylää Martinlaakson liittymään saakka. Kelan koulumatkatuki korvaa molemmat matkustustavat (1.8.2018 alkaen myös junamatkan osuuden Louhelan asemalle).

Martinlaakson lukio

Martinlaaksontie 36

PL 2513

01030 Vantaan kaupunki

Rehtori: Salme Sulander,
+358 43 825 7199, salme.sulander@vantaa.fi

Lukiosihteeri: Arja Lohtander,
+358 40 537 4709, arja.lohtander@vantaa.fi

Vara- ja apulaisrehtori: Terhi Bergman,
+358 50 412 8173, terhi.bergman@vantaa.fi

Opinto-ohjaaja: Sari Heiskanen,
+358 43 824 8947, sari.h.heiskanen@vantaa.fi

Opinto-ohjaaja: Minna Yli-Tuina,
+358 43 824 8948, minna.yli-tuina@vantaa.fi

facebook instagram