Vantaan lukioiden kehittämishankkeet

LUOVA - Lukiokoulutuksen opetussuunnitelmauudistus Vantaalla

Hankkeen tavoitteena on edistää lukiokoulutuksen uudistamista sekä tukea lukiolain ja opetussuunnitelman perusteiden tavoitteiden valmistelu- ja jalkauttamisprosessissa. Hankkeen ajankohta: 12.4.2019–30.6.2021

Lisätietoja: Kehittämispäällikkö Hanna Kukkonen, hanna.kukkonen@vantaa.fi

Tunne työ 2.0

Tunne Työ 2.0 (2020-2021) laaja ESR-kumppanuushanke, jossa kehitetään lukiokoulutuksen toimintamalleja ja rakenteita niin, että ne tukevat lukiolain ja uuden opetussuunnitelman (LOPS2021) toteuttamista ja tavoitteisiin pääsemistä työelämälähtöisesti. Johdon sekä opetus- ja ohjaushenkilöstön osaamista työelämäyhteistyön toteuttamiseen vahvistetaan seminaarien, koulutuksen ja valmennuksen keinoin.

Vantaalla hankkeessa keskitytään erityisesti työelämäpainotteisten opintojaksojen kehittämiseen. Mukana hankkeessa on kaksi aineenopettajaa jokaisesta suomenkielisestä päivälukiosta. Lisäksi Vantaalla kehitetään lukioiden johdon ajattelua ja osaamista koskien työelämälähtöisen lukion toimintakulttuuria.

Lisätietoja: Antti Siltanen, projektikoordinaattori, 043-8272783, antti.siltanen@vantaa.fi‍

Yhdessä etänä - Vantaan lukiot etäopetusta kehittämässä

Hankkeessa kartoitetaan etäyhteyksien käytön mahdollisuuksia osana Vantaan päivälukioiden toimintaa. Opetuskokeiluja tehdään etenkin LOPS2021 mukaisten tavoitteiden edistämiseksi painottaen korkeakoulu-, kansainvälisyys ja työelämäyhteistyön lisäämistä. Hankkeessa kehitetään myös etäopetuksen yhteisöllisyyttä ja vuorovaikutuksellisuutta sekä arvioidaan systemaattisesti tähän sopivia välineitä. Kolmantena osa-alueena hankkeessa kehitetään etäohjauksen ja tuen työkaluja sekä menetelmiä, joilla tuetaan opintojen suunnittelua sekä opiskelijoiden itseohjautuvuutta. Hankkeen tuotokset kootaan etäopetuksen katalogiin, jossa ne ovat yhteisesti hyödynnettävissä.

Hanke on käynnissä 11/2020-07/2022 ja sitä rahoittaa Opetushallitus.

Lisätietoja: Janette Vesalainen, janette.vesalainen@vantaa.fi, p. 040 641 3412

Martinlaakson lukio

Martinlaaksontie 36

PL 2513

01030 Vantaan kaupunki

Rehtori: Salme Sulander,
+358 43 825 7199, salme.sulander@vantaa.fi

Lukiosihteeri: Ritva Räsänen,
+358 40 537 4709, ritva.rasanen@vantaa.fi

Vara- ja apulaisrehtori: Terhi Bergman,
+358 40 610 1621, terhi.bergman@vantaa.fi

Opinto-ohjaaja: Niina Takaneva,
+358 43 824 8947, niina.takaneva@vantaa.fi

Opinto-ohjaaja: Minna Yli-Tuina,
+358 43 824 8948, minna.yli-tuina@vantaa.fi

facebook instagram