Vantaan lukioiden kehittämishankkeet

LUOVA - Lukiokoulutuksen opetussuunnitelmauudistus Vantaalla

Hankkeen tavoitteena on edistää lukiokoulutuksen uudistamista sekä tukea lukiolain ja opetussuunnitelman perusteiden tavoitteiden valmistelu- ja jalkauttamisprosessissa. Hankkeen ajankohta: 12.4.2019–31.12.2020

Lisätietoja: Kehittämispäällikkö Hanna Kukkonen, hanna.kukkonen@vantaa.fi

Tiloista oppimisen ympäristöiksi -hanke 2018-2020

Hankkeessa edistetään lukion toimintaympäristöjen monipuolistumista pedagogisista lähtökohdista käsin. Tavoitteena on edistää laajempien oppimisympäristöjen hyödyntämistä, niin fyysisesti kuin virtuaalisesti ja kehittää lukion toimintakulttuuria. Lukioiden digiluokista kehitetään teknologiapajoja, joissa opettajat ja opiskelijat pääsevät tutustumaan uusimpiin teknologisiin välineisiin. Hankkeessa levitetään tietoa ja asiantuntemusta muuntojoustavien oppimisympäristöjen pedagogisista mahdollisuuksista. Hankkeessa pilotoidaan laajemmassa ympäristössä tapahtuvaa ja oppiainerajat ylittävää opetusta ja oppimista. Opetuskokeiluja voidaan toteuttaa yhteistyössä korkeakoulujen kanssa, mikä edistää myös lukiolain uudistuksen mukaisia tavoitteita. Havaintojen pohjalta kootaan askelmerkkejä tulevaisuuden lukioympäristön kehittämiseksi. Teemme pedagogisia käyttösuunnitelmia, jotta oppimisen ympäristöjen monipuolinen hyödyntäminen olisi mahdollista yhä useammalle opettajalle ja opiskelijalle. Hanke päättyy joulukuussa 2020.

Lisätietoja: Laura Lindfors, projektiasiantuntija, p. 050 304 0073, laura.lindfors@vantaa.fi

Tunne työ 2.0

Tunne Työ 2.0 (2020-2021) laaja ESR-kumppanuushanke, jossa kehitetään lukiokoulutuksen toimintamalleja ja rakenteita niin, että ne tukevat lukiolain ja uuden opetussuunnitelman (LOPS2021) toteuttamista ja tavoitteisiin pääsemistä työelämälähtöisesti. Johdon sekä opetus- ja ohjaushenkilöstön osaamista työelämäyhteistyön toteuttamiseen vahvistetaan seminaarien, koulutuksen ja valmennuksen keinoin.

Vantaalla hankkeessa keskitytään erityisesti työelämäpainotteisten opintojaksojen kehittämiseen. Mukana hankkeessa on kaksi aineenopettajaa jokaisesta suomenkielisestä päivälukiosta. Lisäksi Vantaalla kehitetään lukioiden johdon ajattelua ja osaamista koskien työelämälähtöisen lukion toimintakulttuuria.

Lisätietoja: Antti Siltanen, projektikoordinaattori, 043-8272783, antti.siltanen@vantaa.fi‍

Martinlaakson lukio

Martinlaaksontie 36

PL 2513

01030 Vantaan kaupunki

Rehtori: Salme Sulander,
+358 43 825 7199, salme.sulander@vantaa.fi

Lukiosihteeri: Arja Lohtander,
+358 40 537 4709, arja.lohtander@vantaa.fi

Vara- ja apulaisrehtori: Terhi Bergman,
+358 40 610 1621, terhi.bergman@vantaa.fi

Opinto-ohjaaja: Niina Takaneva,
+358 43 824 8947, niina.takaneva@vantaa.fi

Opinto-ohjaaja: Minna Yli-Tuina,
+358 43 824 8948, minna.yli-tuina@vantaa.fi

facebook instagram